ساخت کباب پز ارزان

جهت ساخت کباب پز ارزان در حیاط ویلا خود میتوانید خودتان دستبکار شوید در این مقاله ما به شما نحوه ساخت یک کبابپز را آموزش میدهیم.

«ساخت باربیکیو ارزان» با متریالی که در آن استفاده شود؛ بسیار پر طرفدار و کار آمد می‌باشد.

اخیرا استفاده از باربیکیوهای آماده و یا ساخت باربیکیو ارزان در باغ، ویلا و حیاط خانه به امری پر طرفدار و رایج تبدیل شده است. طبخ و پخت و پز با باربیکیو به این روش است؛ مواد غذایی اعم از سبزیجات و گوشت را روی سطح فضای مورد نظر در باربیکیو قرار می‌گیرد و حرارت و آتش حاصل از باربیکیو موجب کباب شدن و پخته شدن غذاها می‌شود. کباب‌پزها و  باربیکیوها بر اساس منبع سوخت و تامین انرژی‌شان به دو دسته باربیکیو ذغالی و باربیکیو گازی تقسیم می‌شوند.

برای مثال منبع سوخت در باربیکیو آجری؛ ذغال و چوب می‌باشد. باربیکیو‌های آماده تولید شده هنوز نتوانسته‌اند جای طراحی باربیکیو‌ با مصالح را بگیرند. توجه داشته باشید که باربیکیو ها از نظر متریال و ساختار به انواع مختلف قبیل باربیکیو آجری، باربیکیو ساده، باربیکیو با بلوک سیمانی، باربیکیو هیزمی و باربیکیو سنگی طبقه بندی می‌شوند.

آموزش ساخت باربیکیو در باغ

مرحله اول برای ساخت باربیکیو آماده سازی محل و فضایی برای باربیکیو است. پس از مشخص کردن محل باربیکیو عملیات ساخت باربیکیو ارزان را شروع کنید. توجه داشته باشید که اندازه طرح به صورتی باشد که کل سطح باربیکیو را با تخت آجری پوشش دهید. اینکار موجب می‌شود مواد غذایی و روغن روی کف حیاط و یا بالکن نریزد.

ساخت ملات

برای ساخت ملات لازم است یک واحد سیمان را با پنج واحد شن و ماسه مخلوط کنید، پس از آن مواد را داخل استانبولی ریخته و با آب مخلوط کنید در این مرحله ملات مورد نیاز برای ساخت باربیکیو ارزان را بدست بیاوردید. ملات ماسه سیمانی،  بهترین ملات است که برای ساخت باربیکیو آجر می‌توان از آن استفاده کنید، و در صورت کمبود ملات می‌توانید مجددا این ملات را آماده کنید.

در ابتدا ابعاد و سطح باربیکیو را با ابزاری به نام ملات بر روی کل سطح باربیکیو پهن کنید و پس از پهن کردن ملات آجر‌ها را به صورت منظم و دقیق روی ملات قرار دهید.

ساخت دیوار کباب پز ارزان

از یک طرف شروع به چیدن آجرها‌ کنید. در ابتدا برای چیدن آجرها اولین آجر را با فشار دادن آن بر روی ملات جای آن را محکم کنید و پس از آن به وسیله یک ریسمان سطح آجرها را در مسیر حفظ کنید. سپس از ابزار تراز برای یک سطح یکدست، منظم و صاف برای ردیف‌های دیگر استفاده کنید.

حفظ ساختار

توجه داشته داشته باشید هنگام ساخت باربیکیو ارزان گوشه‌های باربیکیو به صورت عمودی و مستقیم باشد. این کار را با یک ابزار به نام گونیا فلزی که برای عملیات ساختمان سازی استفاده می‌شود می‌توانید انجام دهید. برای اینکه باربیکیو ساخته شده مربع یا مستطیل باشد، باید به ۹۰ درجه بودن زاویه‌ها در گوشه‌ها توجه داشته باشید. در نهایت باید ساخت باربیکیو ارزان کاملا تمیز و بی عیب و نقص باشد.

تعیین ارتفاع در باربیکیو

توجه داشته باشید که تعداد ردیف‌ها با توجه به سلیقه خودتان و در نظر گرفتن راحتی هنگام استفاده از ساخت باربیکیو ارزان متفاوت می‌باشد بهتر است آجر‌ها  حداقل ۱۲ ردیف به صورت یک دست و مرتب چیده شود.

آموزش ساخت کبابپز آجری

آموزش ساخت کبابپز آجری

ساخت محل سینی‌ها و ذغال‌ها

دو سطح داخلی محلی به عنوان قرار گرفتن زغال و سینی‌ها غذا لازم است. برای ساخت این فضاها، در صورتی که ارتفاع ۱۲ردیف آجر است، برای ردیف چهارم، آجرها را بصورت برعکس مرتب بچینید تا در هر دو طرف آجرها سکویی تشکیل شود به صورتی که سینی کباب و سینی زغال قرار بگیرد، که اغلب سیمی توری شکل است که غذا نیوفتد.

بررسی نهایی جهت ساخت کباب پز ارزان 

وقتب ساخت باربیکیو به اتمام رسید، کلیه سطوح را دوباره باید بررسی کنید، و اگر حرفه‌ای تر عمل کرده بودید، آجر‌ها و اتصالات را تمیز کنید. برای تهیه یک لایه جداگانه از غذا، دو ردیف آجر را در امتداد یکی از دو طرف کباب تا ارتفاع مورد نظر قرار دهید.

همانطور که دیدید، ساخت باربیکیو احتیاج به داشتن مهارت و تجربه در بنایی دارد. اگه داشتن مهارت بنایی به تنهایی هم به راحتی نمی‌تواند کار سما را راه بندازد؛ چون که ممکن است اتفاقاتی موقع ساخت رخ بدهد.

پس اگر قرار بر ساخت باربیکیو حرفه‌ای به شکل آجری و یا سنگی دارید، باید با یک گروه معماری با تجربه هماهنگ شوید.

یکی از مکان‌های جذابی که می‌توان باربیکیو در آن ساخت روف گاردن است. روف گاردن یا پشت بام سبز نیاز به باربیکیو دارد تا هم کاربردی‌تر باشد و هم بتوان موقع پخت غذا از اطرفا لذت برد به خاطر همین امر توصیه می‌شود که یک باربیکیو مدرن و جذاب برای روف گاردن خانه ساخته شود تا به واسطه این باربیکیو جذاب، روف گاردن خانه زیباتر و کاربردی تر شود.

برای ساخت باربیکیو روی روف گاردن باید توجه کنید که این سازه خیلی سنگین نباشد تا سقف خانه توان تحمل وزن باربیکیو را داشته باشد. با توجه به تحمل سقف منزل و ذوق و سلیقه خود بهترین باربیکیو را بسازید تا در ایام تعطیل وقت‌های آزاد خود به روف گاردن رفته و در همان جا هم اقدام به تهیه ناهار و یا شام کنید و از محیط اطراف هم لذت بیشتری ببرید. بر روی روف گاردن سازه‌های زیادی قرار می‌گیرند ولی هر کدام کاربردی نیستند اما با ساخت یک باربیکیو متوجه می‌شوید که این ساز و المان چقدر می‌تواند زیبا و کاربردی و لذت‌‌بخش باشد.

ساخت باربیکیو سنگی

باربیکیو سنگی از باربیکیوهای پرطرفدار است به این دلیل که می‌توانید آن را به شکل‌های مختلف طراحی کنید و در مکان‌های دلخواهتان آن را بسازید؛سنگ از جمله متریال‌های زیبا و کاربردی است که ساخت و طراحی آن بدون هیچگونه شکی انجام می‌شود به این دلیل که زیبایی و کیفیت بی نظیر و خوبی دارد.

تعیین ابعاد و اندازه‌های طرح سازه مطابق سلیقه و نیاز هر فرد و خانواده انجام می‌شود. به همین دلیل افراد محدودیتی در انتخاب ندارند می‌توانند طرحی که در فکر خود دارند را به اجرا درآورند.

ظاهر و شکل زیبای باربیکیو سنگی باعث شده تا تقاضا برای ساخت این نوع باربیکیو روز به روز افزایش پیدا کند به این دلیل که ظاهر سنگ جلوه زیبایی دارد و با یک طراحی زیبا می‌‌توانید آن را به شکل دلخواه و مورد نظر و مدرن درآورد تا جوابگوی نیاز شما باشد.

ساخت باربیکیو فلزی

باربیکیو فلزی به  باربیکیو‌هایی گفته می‌شود، که بدنه آنها کاملاً از یک فلز ساخته شده باشد، این دسته از باربیکیوها معمولاً به صورت متحرک ساخته می شوند به طور کلی �‌توانید آنها را جابجا کنید و به مکانی دیگر ببرید.