اجزای شومينه گازی

آشنایی با اجزای شومينه گازی

فهرست مطالب

اجزاي شومينه گازی مي توانند اسم هاي متفاوتي داشته باشند. مثلا مجمر يا همان آتش دان قسمتي است که آتش در آن شعله ور مي شود.

شومینه از ابزای های گرمایشی پرطرفداری است که از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است . با ییشرفت علم این وسیله گرمایشی نیز به مدل های مدرن تغییر کردند و گاز و برقی به عنوان سوخت جایگزین هیزم شدند. در این مقاله قصد داریم اجزای شومينه گازی بیشتر بشناسیم.پس با ما همراه باشید.

اجزاي شومينه گازی مي توانند اسم هاي متفاوتي داشته باشند. مثلا مجمر يا همان آتش دان قسمتي است که آتش در آن شعله ور مي شود. فن شومينه ابزاري است که براي شعله ور کردن آتش ضعيف به کار برده شود و معمولا فشاريست. دمپر به ابزاري گفته مي شود که در فصولي که شومينه مورد استفاده نيست، مسير دودکش را ببندد تا آلودگي ها از بيرون وارد فضاي داخلي نشوند.

 اجزای شومينه گازی

حال به آشنایی با برخی از این اجزا می پردازیم.

به قسمتي که آتش در آن شعله ور است گفته مي شود و جرقه زني که آتش را آغاز مي کند، فندک می گویند.

ابزاري است که براي تامين اکسيژن بيشتر و شعله ور کردن آتش ضعيف به کار برده شود و معمولا با نيروي دست و فشار کار می کند.

در فصولي که شومينه مورد استفاده نيست، مسير دودکش را می ببندد دمپر گفته می شود.

قسمتي که معمولا از سنگ بوده و مانند قفسه و طاقچه است و در عين حال پايه اي براي سازه هاي بالاي شومينه.

به نقطه داغ دهنه شومينه گفته مي شود که مي تواند باز باشد يا با شيشه پوشانده شود.

به نگه دارنده اي اطلاق مي شود که بالاي شومينه مي تواند نصب شود تا کتري، قابلمه و غيره را نگه دارد تا از گرماي شومينه استفاده اي ثانويه شود يا به دکوراسيونتان نماي سنتي بدهد.

به سطوح اطراف آتش دان که اغلب از سنگ است گفته می شود.

در واقع پايه اي است که هيزم روي آن قرار داده مي شود.

قسمتي از بالاي دهنه شومينه است که حالتي قوسي دارد.

نيز در اصطلاح عاميانه به محل خروج دود شومينه گفته مي شود؛ ولي در متون علمي به مقدار انرژي توليد شده توسط دستگاه گفته مي شود.

يک شاسي براي ايمني است که در برخي مدل ها تعبيه مي شود و روشن کردن و خاموش کردن دستگاه ها را بي خطر مي کند.

ترموکوپل مجهز به سیستم جرقه زن می باشد که با چرخاندن دکمه فرمان (ولوم) در جهت خلاف عقربه های ساعت با ایجاد جرقه، بدون اینکه جریان گاز وارد خروجی اصلی شود، پیلوت را روشن می کند.

دارای پیچ های مینیمم و ماکزیمم جهت تنظیم میزان حداقل و حداکثر شعله می باشد. ارتفاع شعله را می توان با چرخش دکمه فرمان ( ولوم ) از کم به زیاد و بالعکس تغییر داد. ورودی گاز می تواند نسبت به خروجی آن در چهار موقعیت متفاوت قرار گیرد. این امتیاز موجب سهولت در نصب و حداقل مصرف لوله و اتصالات خواهد شد.

دارای فیلتر پیلوت می باشد. این شیر کنترل مجهز به سیستم کامل ایمنی نظارت بر شعله ( F.S.D. ) می باشد که در صورت عدم وجود شعله، با قطع جریان ترموالکتریک ایجاد شده توسط ترموکوپل مگنت جریان گاز را قطع می نماید. شمعک ( پیلوت )، ترموکوپل و مگنت قسمتهای اصلی و ضروری سیستم ایمنی می باشد.

tbt termo1 e1673704183894 tbt termo2

قسمتي براي دسترسي به خاکستر شومينه است تا بتوان آن را جارو کرد و در برخي شومينه هاي چوبي نصب مي شود.

فضاي درون آن است که تحت تاثير مستقيم آتش است.

به ديوار عقب کوره گفته مي شود که معمولا به گونه اي است که گرماي شومينه را به سمت مقابل بازتاب دهد. منظور از کف آتش يا شومينه، زير آتش دان است که ممکن است در آن هيزم طبيعي يا مصنوعي قرار گيرد.

دودکش ،دود و آلودگي ناشي از سوختن را به يک فضاي بي خطر انتقال دهد.

در مدل های گازی به جای هیزم می‌توان از مواد دیگر استفاده کرد که جلوه زیباتری داشته و به همان اندازه از مقاومت حرارتی بالا برخوردار باشند.

سنگ‌های سرامیکی رنگی به نام Calico در این مدل استفاده می‌شود که به صورت نامنظم در داخل اتاقک کوره قرار می‌گیرند و ظاهر بسیار جذابی ایجاد می‌کنند که کاربرد زیادی در دکوراسیون داخلی دارد.

سنگ

شیشه در انواع شومینه ها حتما باید سکوریت شده و از نوع شیشه های مقاوم به حرارت باشند.

شیشه

بیشتر بخوانید :

کلیه حقوق این وب سایت مطلق به باربیکیو و شومینه تی بی تی می باشد