باربیکیو گازی

باربیکیو گازی چیست ؟ تجربه ای لذت بخش کباب کردن

فهرست مطالب

باربیکیوها انواع مختلفی دارند که در میان آن ها باربیکیو گازی جایگاه ویژه ای دارد و استفاده از آن نسبت به نمونه های ذغالی آن راحت تر است.

باربیکیو گازی چیست ؟ باربیکیوها انواع مختلفی دارند که در میان آن ها باربیکیو گازی جایگاه ویژه ای دارد و استفاده از آن نسبت به نمونه های ذغالی آن راحت تر است. معیار های زیادی در محبوبیت این مدل دخیل می باشند . با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب با باربیکیو گازی و این معیارهای آشنا شویم.

باربیکیو گازی

باربیکیو گازی چیست

باربیکیو گازی پرکاربردترین نوع باربیکیو در جهان بوده و عمده ترین سوختی که در طراحی و ساخت این نوع باربیکیو استفاده می شود، گاز مایع یا گاز شهری است. خانه های امروزی برای استفاده از باربیکیو گازی مناسب تر هستند، زیرا از این مدل باربیکیوها می توان در محیط هایی مانند حیاط، تراس و پشت بام با اطمینان خاطر استفاده کرد و چون نسبت به سایر باربیکیو ها راحت تر تمیز می شود، طرفدار بیشتری خواهند داشت.

ویژگی های باربیکیو گازی باربیکیو گازی چیست ؟

گرچه این مدل قیمت بالاتری نسبت به سایر مدل ها دارد اما در مقابل استفاده از آن آسان تر می باشد. بنابراین با صرف هزینه بیش تر می توانید لذت سهولت در استفاده از آن را تجربه کنید.

این مدل خیلی سریع به دمای مورد نظر شما می رسد. همچنین با اضافه کردن یک صفحه گریل، این امکان را فراهم می سازد تا به یک حرارت یکسان برای پختن غذاهای گریل به مانند سبزیجات و دیگر انواع آن دست یابید.

نمونه های گازی به علت امکان تنظیم میزان شعله و مصرف گاز بیش تر از سایر نمونه ها دوستدار محیط زیست می باشد.

تحقیقات علمی نشان داده است که دود حاصل از ذغال ها باعث ایجاد مواد مضری در غذا می شود که سلامتی انسان را در بلند مدت به خطر می اندازد، این در حالی است که دود ایجاد شده در هنگام پخت با انواع گازی تنها ناشی از گریل شدن غذا می باشد، به این ترتیب به هنگام گریل غذا با استفاد از مدل های گازی، بخار بیش تری نسبت به نمونه های ذغالی ایجاد می کند و همین امر سبب می شود مواد غذایی گریل شده آبدارتر باشد.

این گونه کباب پزها از استاندارد ایمنی بالاتری نسبت به سایر نمونه ها برخوردار بوده و برای استفاده از آن ها نیاز به ماده آتش زایی که باعث ایجاد خطرشود، نیست. مصرف انرژی این مدل نسبت به نمونه های برقی پایین تر بوده و از این رو استفاده از آن می تواند در مصرف انرژی نیز صرفه جویی به عمل آورد.

باربیکیو گازی

نحوه کار

سوخت این مدل کباب پز، پروپان یا گاز طبیعی می باشد و به وسیله لوله کشی گاز تامین می شود. باربیکیو های گازی از قابلیت تنظیم مقدار سوخت برخوردار می باشند.

اگرچه این مدل کباب پز زمان کم تری برای گرم شدن نیاز دارد، اما باید قبل از شروع به انجام عملیات پخت، آن را روشن کرده تا به اندازه کافی گرم شوند. 10 تا 15 دقیقه می تواند زمان مناسبی برای این کار باشد. انجام این کار باعث گرم شدن باربیکیو شده و در هنگام گریل کردن غذا از چسبیدن آن جلوگیری به عمل می آورد.

باربیکیو

فاکتورهای مهم در انتخاب باربیکیو گازی

حال که به سوال باربیکیو گازی چیست جواب دادیم ، شاید این سوال شما نیز باشد که برای انتخاب باربیکیو یا کباب پز گازی مناسب چه فاکتورهایی را باید در نظر داشته باشید؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

تطبیق پذیری و میزان کارایی

برای تجربه یک پخت بی نظیر، انواع باربیکیو گازی با صفحه گریل دو طرفه می تواند نمونه ایده آلی باشد. این ویژگی این امکان را برای شما فراهم می کند پخت و گریل غذا را در دمای مختلف تجربه کنید. هم چنین از سوختن مواد غذایی نیز جلوگیری به عمل می آورد.

طراحی ساده در عین حال محکم

آن چه که باعث ایجاد تفاوت میان انواع کباب پز گازی می شود، چگونگی طراحی آن می باشد. بهتر است برای انتخاب باربیکیو گازی از نمونه هایی که دارای بدنه محکم بوده و تمیز کردن قطعات آن آسان می باشد، استفاده نمایید. در این صورت استفاده از آن به طور منظم برای شما راحت تر می شود.

پیوستگی در حفظ دما

بدون شک برای یک پخت مطبوع و دلچسب، نیاز به وجود پیوستگی در حرارت می باشد. به این منظور متریال هایی هم چون استیل و چدن می توانند گزینه هایی مناسب برای انتخاب باشد.

ابعاد

از فاکتورهای اساسی که باید قبل از خرید در نظر داشته باشید، ابعاد کباب پز می باشد. برای انتخاب نمونه ای با ابعاد مناسب، در ابتدا باید در نظر بگیرید که عموما قصد گریل مواد غذایی برای چند نفر دارید. ساختار کباب پزهای گازی عموما به گونه ای است که چند شعله در آن ها به کار رفته است.

اگر قصد استفاده از کباب پز برای تعداد زیادی از افراد ندارید، خرید نمونه هایی با 3 یا 4 شعله ایده آل به نظر می رسد. اما اگر دورهمی های شما عموما به شکلی است که افراد زیادی در آن حضور دارند ، بهتر است نمونه هایی با 6 شعله خریداری نمایید. علاوه بر تعداد شعله ها، قدرت آن ها نیز از فاکتورهای مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

باربیکیو

نحوه تمیز کردن و نگهداری

اجرای چند راهکار ساده می توان نسبت به تمیز کردن این مدل باربیکیو اقدام کرد.

سر شعله و لوله ها را تمیز کنید

از بسته بودن مخزن گاز مطمئن شوید. سپس بریکت را برداشته و لوله و سر شعله ها را تمیز کنید. برای انجام این کار می توانید از آب گرم، آب صابون و یک حوله خشک استفاده کنید.

صفحه گریل را بشویید

برای تمیز کردن صفحه گریل در ابتدا شیرهای گاز را با فویل آلومینیومی بپوشانید تا دچار خوردگی نشوند. سپس برای تمیز کردن بیرون و داخل صفحه گریل از یک برس سفت به همراه آب گرم و صابون استفاده نمایید.

چربی های سطح صفحه گریل را تمیز کنید

در طول استفاده از این دستگاه، بریکت ها گرما را به صفحه گریل منتقل می کنند و همین امر سبب می شود روغن تکه های گوشت و مرغ به صفحه بچسبد. برای پاک کردن این چربی ها در ابتدا بریکت ها و درپوش را بسته و دستگاه را به مدت 15 دقیقه روشن کنید تا گرم شده و چربی ها از روی آن پاک شوند.

مخزن گاز را پر نگه دارید

پس از تمیز کردن دستگاه برای استفاده مجدد از آن مخزن گاز را چک کنید. به یاد داشته باشید که مخازنی که دچار زنگ زدگی شده اند، باید بازیافت شوند.

بیشتر بخوانید :

کلیه حقوق این وب سایت مطلق به باربیکیو و شومینه تی بی تی می باشد