شومینه گازی

شومینه گازی چیست و انواع شومینه گازی

فهرست مطالب

شومینه گازی را می‌توان بر اساس شکل ظاهری به دو نوع مدرن و کلاسیک دسته‌بندی نمود.

شومینه گازی را می‌توان بر اساس شکل ظاهری به دو نوع مدرن و کلاسیک دسته‌بندی نمود. این دو سبک از شومینه طرفداران مخصوص به خود را دارند و افراد با توجه به دکوراسیون داخلی خانه خود یکی از این دو نوع را انتخاب می کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا سوال شومینه گازی چیست بپردازیم.

شومینه گازی چیست

شومینه‌ گازی یکی از پرکاربردترین انواع شومینه می‌باشد که ظاهری همانند شومینه چوبی دارد. با این تفاوت که از گاز بجای چوب در آن استفاده می‌شود.

شومینه‌های گازی دود و بوی زیاد نسب به مدل های هیزمی خود نداشته و قابلیت تنظیم دما با شیر تنظیم ورودی گاز را دارند. از این رو جایگزین بسیار مناسبی برای مدل های هیزمی و چوبی هستند.

سوخت شومینه

در این مدل ها از گاز شهری به جای چوب استفاده می شود. این شومینه مجهز به دودکش برای خارج کردن گازهای آلاینده از اتاق است.

گاز شهري از زغال سنگ و يا از نفت توليد مي شود . تركيب گاز شهري هيدروژن %50، متان %20 تا %30، كربن منواكسيد %7 تا %17، كربن دي اكسيد%3، نيتروژن %8، هيدروكربورها %8 علاوه بر اين ناخالصي هاي ديگري مانند بخار آب ، امونيال ، گوگرد، اسيد سيانيدريك نيز در گاز شهري وجود دارد.

شومینه گازی چیست

انواع شومینه گازی

شومینه‌های گازی را می‌توان بر اساس شکل ظاهری به دو نوع زیر تقسیم می شوند :

 • شومینه گازی مدرن
 • شومینه گازی کلاسیک

این دو سبک از شومینه طرفداران مخصوص به خود را دارند و افراد با توجه به دکوراسیون داخلی خانه خود یکی از این دو نوع را برمی‌گزینند.

شومینه‌های مدرن معمولا دارای طراحی مینیمال بوده و برخلاف سبک کلاسیک از دیزاین پر زرق و برق و شلوغی برخوردار نمی‌باشند.

شومینه های مدرن خود به نوع شومینه گازی معلق و شومینه گازی دیواری تقسیم می شوند.

از متریال‌های مختلفی که در برابر حرارت مقاومت مناسبی دارند، در ساخت شومینه‌های گازی استفاده می‌شود. این مدل ها بر اساس مصالح ساخت به شکل زیر تقسیم بندی می شوند :

 • آجری
 • بتن نسوز
 • سنگی
 • شیشه‌ای
 • گچی
 • چدنی

شومینه گازی چیست

مزایا و معایب شومینه گازی

بعد جواب دادن به سوال شومینه گازی چیست  حال به مزایای آن می پردازیم . از مزایای شومینه‌ گازی می‌توان به ایجاد و انتقال حرارت بیشتر نسبت به سایر مدل ها ، استفاده از هیزم در صورت قطع گاز به عنوان سوخت جایگزین، ظاهر زیبا و انتقال حس لذت و گرمی خاصی که نشستن در کنار شعله‌های آتش منتقل می‌کند، اشاره کرد.

از دیگر مزایای آن، طراحی ظاهر و پیشانی ، به سلیقه و طرح دلخواه شماست که این مزیت موجب هماهنگی بیشتر با سبک دکوراسیون منزلتان می‌شود.

ثابت بودن و عدم امکان انتقال ، هدر رفت زیاد گرمای تولید شده از دودکش از مهم ترین معایب شومینه گازی هستند.

از دیگر معایب این نوع ، تولید گازهای سمی است که برای خروج این گازها نیازمند تعبیه دودکش است، به همین جهت در مراحل اولیه ساخت خانه باید برای اجرای آن برنامه‌ریزی شود.

دلایل انتخاب شومینه‌ گازی به جای شومینه هیزمی

شومینه‌های هیزمی ظاهر و حس فوق‌العاده‌ای دارند اما مدل های گازی نسبت به آن‌ها دارای مزیت‌های فراوانی هستند:

 1. نیازی به حمل و چیدمان چوب‌ها در آن نیست.
 2. اثری از خاکستر، دوده، بوی دود و پسماندهای حاصل از سوختن چوب نیست.
 3. در شومینه‌های گازی با کمک ریموت کنترل‌ها می‌توانید شعله را از راه دور روشن، خاموش و یا تنظیم کنید.
 4. شعله شومینه خاموش نمی‌شود و نیازی به مراقبت ندارد.
 5. وجود پنل‌های شیشه‌ای باعث می‌شود که حرارت ایجاد شده مانند شومینه‌های چوبی از دودکش خارج نشود.
 6. در سوختن چوب تنها 10 تا 30 از انرژی به صورت گرمایش آزاد می‌شود در حالی که در شومینه گازی بین 75 تا 99 درصد انرژی به گرمایش تبدیل می‌شود و بازدهی بالاتری دارد.
 7. برخی مدل‌های شومینه‌های گازی تقریباً در هر مکانی مانند حمام، زیرزمین یا حیاط، بدون نیاز به دودکش قابل تعبیه هستند.

جایگزین هیزم در انواع شومینه‌ گازی

در شومینه‌های گازی به جای چوب می توان از هیزم سرامیکی و مواد دیگر که مقاومت حرارتی بالا برخوردار هستند استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید :   نکات مهم درباره رنگ شعله شومینه گازی | دلایل تغییر رنگ شعله شومینه

اجزای شومینه گازی

حال که به سوال شومینه گازی چیست پاسخ دادیم در ادامه با اجزای شومینه گازی بیشتر آشنا می شویم.

لوله اصلی شومینه

وظیفه لوله اصلی رساندن گاز به مشعل است. اگر در قسمت اتصال شیر کنترل به لوله اصلی و لوله اصلی به مشعل شومینه نهایت دقت نشود باعث نشتی گاز و خسارات جبران ناپذیر خواهد آمد.

مشعل شومینه

در شومینه های گازسوز بنا به صلاح دید تکنسین و ابعاد و خروجی شومینه از مشعلهای مختلفی می توان استفاده کرد. انواع مشعل ها عبارتند از:

 1. مشعل سوراخ چدنی
 2. مشعل های استیل
 3. مشعلهای استیل دوبل
 4. مشعل های خطی
 5. مشعل کوره ای و مدلهای قدیمی تر که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.

لوله شمعک شومینه

وظیفه لوله شمعک شومینه رساندن گاز به پایه پیلوت یا (شمعک شومینه) است. اتصالات شومینه گازی باید نهایت دقت انجام شود چون نشتی گاز باعث ایجاد خسارات مالی و جانی می شود.

مجموعه فندک

مجموعه فندک شومینه متشکل از شمعک، چینی جرقه زن و ترموکوپل است که به صلاحدید تکنسین در جلو یا کنار مشعل قرار می گیرد

هیزم شومینه

 علاوه بر زیبایی، نقش گرمایش محیط را نیز بر عهده دارد. هیزم شومینه وقتی توسط مشعل شومینه حرارت دیده و قرمز میشود گرمای خود را به محیط میدهد و باعث گرمایش منزل شما میشود.

هیزم شومینه از اجزای بسیار مهم در شومینه گازی هستند، زیرا اگر خرد شوند جلوی خروجی مشعل را می گیرند و باعث ورود مونو اکسید کربن به محیط خانه شما می شوند.

شومینه گازی چیست

بیشتر بخوانید :   آشنایی با اجزای شومينه گازی

وظیفه ترموکوپل

هرگاه دو فلز غیر همجنس از یک طرف به هم متصل باشند و قسمت اتصال را حرارت بدهیم دو سر آزاد طرف دیگر آنها تولید الکتریسیته می کند. در شیر کنترل محل اتصال دو فلز ترموکوپل شومینه توسط شمعک (پیلوت) گرم می شود

انتهای دیگر ترموکوپل به بوبین متصل میشود جریان تولیدی باعث میدان مغناطیسی در بوبین شده و هسته بوبین را به حالت جذب نگه میدارد در صورتیکه شمعک به هر دلیلی خاموش شود سر ترموکوپل شومینه خنک شده و با فرمان به بوبین شومینه باعث قطع گاز میشود.

روش نصب ترموکوپل شومینه

ترموکوپل شومینه از سمت به قسمت انتهایی شیر کنترل و سر بوبین بسته شده و سر دیگر آن در قسمت مجموعه فندک به پایه پیلوت متصل می گردد.

سر ترموکوپل شومینه در قسمت مجموعه فندک شومینه دقیقا باید وسط شعله شمعک شومینه قرار بگیرد تا بصورت درست کار کند.

نکات ایمنی شومینه گازی

حال به شومینه گازی چیست پاسخ دادیم ، بد نیست با نکات مهمی در مورد نگهداری این شومینه ها هم آشنا شویم.

 1. به منظور جلوگیری از خطر نشتی گاز، شومینه باید مجهز به ترموکوپل و شیر جداگانه قطع و وصل باشد.
 2. تنوره آجری شومینه باید به گونه ای ساخته شود که در وهله نخست به سهولت مکنده گازهای حاصل از احتراق باشد و از سوی دیگر جهت دهنده گازهای حاصل از احتراق به سمت بالا و دودکش فلزی تعبیه شده (در بخش فوقانی) باشد.
 3. اجاق شومینه باید به طور کامل در راستا و زیر دودکش قرار داده شود تا گازهای حاصل از احتراق به فضای اتاق نفوذ نکند.
 4. برای خروج سهل و ایمن گازهای حاصل از احتراق از دودکشی به قطر 15 سانتی متر استفاده شود.
 5. نصب شومینه در آپارتمان های کوچک می تواند خطرساز باشد. در اینگونه مواقع بهتر است از بخاری گازی استفاده شود.
 6. دودکش شومینه باید بدون درز تا بالای بام ادامه داشته و دارای کلاهک H باشد.
 7. شیر شومینه را در پایان فصل سرما بسته و خروجی آن را با درپوش مسدود کنید.
 8. به هیچ عنوان به منظور رقص نور شعله، شومینه را عمداً زردسوز نکنید. شعله زرد به معنی تولید گاز سمی منواکسید کربن است.
 9. با توجه به امکان نفوذ گاز سمی منواکسید کربن از درزهای دودکش آجری به ساختمان، تا جایی که امکان دارد از دودکش آجری در شومینه استفاده نشود.
 10. دودکش شومینه باید به طور مستقیم تا بالای بام (بدون استفاده از زانوهای متعدد) ادامه داشته باشد.
 11. شیر شومینه باید خارج آن قرار داده شود تا در هنگام آتش سوزی احتمالی بدون هرگونه آسیب بتوان گاز را قطع کرد.
 12. ارتفاع دهانه دودکش نباید آنقدر زیاد باشد که بخشی از گازهای حاصل از احتراق به محل سکونت شما نفوذ کند. برای ساخت شومینه نیاز به مشاوره با کارشناسان معتبر است.
 13. به دلیل انتقال حرارت از اجاق شومینه به رابط شیر اصلی گاز باید از لوله های مسی فشار قوی و اتصالات مطمئن استفاده شود.
 14. پیش از روشن کردن شومینه از باز بودن دریچه شومینه (دمپر) اطمینان حاصل کنید. چنانچه دمپر در حالت بسته باشد، تمامی گازهای سمی ناشی از احتراق به فضای مسکونی برمی گردد و خطرناک است.

نکات مهم در نصب و اجرای شومینه گازی

امروزه با توجه به استفاده گسترده از شومینه‌های گازی دانستن نکات نصب استاندارد و اصولی آن حائز اهمیت می‌باشد، تا ضمن جلو گیری از هدر رفت گرما و اتلاف انرژی، از پخش شدن گاز‌های مضر در محیط نیز جلوگیری شود.

مکان و موقعیت قرارگیری شومینه گازی باید در مراحل ابتدایی ساخت ساختمان مشخص گردد تا عملیات ساخت شومینه به آسانی انجام شود.

طراحی و ساخت آن در دو مرحله‌ی آماده‌سازی و راه‌اندازی انجام می‌شود. در ابتدا دیوار کاذب شومینه، با قرار دادن لوله‌ای به عنوان دودکش، ساخته شده و سایر لوله‌های موردنیاز برای عبور اتصالات نیز در آن تعبیه می‌گردند.

الیته هر کدام از این مدل ها با توجه به ساختار و متریال مورد استفاده در ساخت، دارای نکات و شیوه‌ی نصب مخصوص به خود را دارند .

شومینه‌ی گازی چدنی با توجه به ساختار خود از قبل در کارگاه ساخته شده است . تنها نکته مهم در اجرای آن اتصال درست کوره به لوله خروجی دودکش با استفاده از مصالح سیمانی و نسوز می‌باشد.

ابعاد شومینه گازی

در مورد ابعاد شومینه گازی باید گفت ، ابعاد آن وابسته به فضایی است که نیاز دارد گرم شود. بنابراین ، برای اتاق های 20 و 40 متر مربع ، شومینه با پایه 150 * 90 سانتی متر مناسب است .

برای یک منطقه بزرگتر ، یک شومینه بزرگ لازم است. شایان ذکر است که یک شومینه گازی مدرن مبتنی بر یک کوره چدنی با مجرای همرفت بسیار گرمتر از شومینه های آجری قدیمی با یک شومینه باز است.

در چه مکان‌هایی شومینه‌ گازی را نصب کنیم

بعد از جواب دادن به سوال شومینه‌های گازی چیست حال با مکان‌های که می توانیم آن ها را نصب کنیم بپردازیم:

حمام

شومینه بالای وان از کاربردهای این سیستم در حمام است. می‌توان از مدل‌های دو طرفه نیز استفاده کرد که در اتاق مجاور نیز قابل‌استفاده باشد.

کاربرد در حمام

 

اتاق‌خواب

این سیستم نه تنها محیطی عاشقانه و آرام‌بخش فراهم می‌کند بلکه استفاده از ریموت کنترل به شما کمک می‌کند از روی تخت، میزان گرمای اتاق را بدون برخاستن تنظیم کنید.

شومینه اتاق خواب

 

پاسیو و حیاط

در حیاط، ایوان و حتی پاسیوی منزل خود می‌توانید از شومینه استفاده کنید. در این حالت سرمای شب را به گرمایی لذت‌بخش تبدیل خواهید کرد.

نیازی به استفاده از دودکش در این مدل نیست چون شومینه در فضای باز است و تنها استفاده از مدل‌های بدون دریچه با سنسور اکسیژن کفایت می‌کند.

کاربرد در حیاط

اتاق نشیمن

می توانید از مدل‌های باکس توکار در اتاق نشیمن استفاده کنید که از شعله‌های طبیعی و شیشه‌های خورد شده برای انعکاس بهتر نور شعله استفاده می‌کند.

زیرزمین

استفاده از شومینه‌های چوبی در زیرزمین‌ها به دلیل جریان هوای محدود می‌تواند باعث ایجاد دود گردد. بهترین گزینه برای زیرزمین‌ها استفاده از شومینه‌های گازی با تهویه مناسب است که در زیر اتاق‌های طبقه بالا قرار می‌گیرد.

خرید شومینه گازی

اگر قصد خرید شومینه دارید ، امیدواریم مطلب شومینه گازی چیست برای شما مفید بوده باشد .

مجموعه شومینه و باربیکیو تی بی تی با داشتن سال تجربه موفق در در زمینه گرمایش محصولات با کیفیتی بی نظیر عرضه می کند. برای مشاهده لیست محصولات شومینه اینجا کلیک کنید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این وب سایت مطلق به باربیکیو و شومینه تی بی تی می باشد