اصول ایمنی هنگام استفاده از باربیکیو

آشنایی با 10 نکته ایمنی هنگام استفاده از باربیکیو

فهرست مطالب

پیروی و رعایت اصول ایمنی حین استفاده از باربیکیو باعث می شود مهمانی شما ایمن تر باشد و در عین حال از بروز این حوادث هم جلو گیری کرد.

با آمدن فصل گرما بازار کباب دستر کردن هم دا؛ می شود ؛ اما گاهی بی توجی به بعضی موارد سبب بروز حوادث ناخواسته می شود . پیروی و رعایت اصول ایمنی و بهداشتی حین استفاده از باربیکیو باعث می شود مهمانی باربیکیو شما سالم تر و ایمن تر باشد و در عین حال از بروز این حوادث هم جلو گیری کرد. در مقاله از وبلاگ مجموعه شومینه و باربیکیو تی بی تی آشنایی با 10 نکته ایمنی هنگام استفاده از باربیکیو می پردازیم .

10 نکته ایمنی هنگام استفاده از باربیکیو

1. در فاصله‌ دوری از خانه کباب پز خود را آماده کنید

باربیکیو گازی و زغالی برای مصارف خارج از منزل مناسب هستند. با این‌حال خیلی از آتش‌سوزی‌ ها از تراس یا بالکن و یا حتی پاسیو‌ها شروع شده‌اند. از جمله نکات ایمنی هنگام استفاده از باربیکیو این است که آن را درکنار لوازم آتش‌زا و شاخه‌های درختان آماده نکنید.

۲. از محکم بود پایه های کباب پز اطمینان حاصل کنید

باربیکیو را بر روی یک سطح صاف بگذارید و مطمئن شوید که نمی‌افتد. برای محافظت کردن کف بالکن یا پاسیو خود، زیر پایه‌های منقل کف‌گیر بگذارید. شستن صفحه گریل

۳. باربیکیو را همیشه تمیز نگه دارید

از نکته های ایمنی هنگام استفاده از باربیکیو می توان به تمیز نگه داشتن باربیکیو اشاره کرد .چربی یا باقی‌مانده‌ مواد غذایی را از روی باربیکیو و سینی زیر آن تمیز کنید. اگر از باربیکیو ذغالی استفاده می‌کنید، قبل از شروع به تمیز کردن باربیکیو ، صبر کنید تا ذغال‌ها سرد شوند و بعد آنها را بردارید.

۴. حواستان به نشتی گاز باربیکیو

قبل از فرارسیدن فصل باربیکیو ، شلنگ گاز منقل را چک کنید که نشتی نداشته باشد. کمی کف صابون روی شلنگ بزنید و بعد گاز را باز کنید. اگر شلنگ سوراخ باشد ، باید از جای سوراخ ، حباب بیرون بزند. از دیگر علائم نشت گاز، بوی گاز در اطراف مخزن گاز است.

۵. اگر شعله خاموش شد، برای روشن کردن دوباره آن صبر کنید

اگر باربیکیو گازی دارید و شعله آن خاموش شد، ابتدا گاز را ببیندید و باربیکیو را خاموش کنید، بعد حداقل ۵ دقیقه صبر کنید و دوباره امتحان کنید.  

6. مراقب مواد آتش‌زا باشید

اگر باربیکیو ذغالی دارید، فقط از مواد آتش‌زا مخصوص ذغال استفاده کنید و برای بیشتر کردن آتش از مواد بیشتر یا دیگر مواد آتش‌زا استفاده نکنید.

7. لباس مناسب بپوشید

لباس‌ها خیلی زود آتش می‌گیرند بنابراین حواستان باشد آستین‌ها یا قسمت‌های بلند لباس یا پیشبندتان به آتش نزدیک نشوند. علاوه بر این حواستان باشد که لباسی که با آن کنار باربیکیو هستید معمولا بوی دود می گیرند.

8. برای مهار آتش آماده باشید

از مهم ترین نکته ایمنی هنگام استفاده از باربیکیو وجود وسایل مورد نیاز برای مهار آتش است. برای کنترل کردن آتش ، جوش شیرین و کپسول آتش‌نشانی دم دستتان داشته باشد. اگر کپسول آتش‌نشانی ندارید، یک سطل خاک کنار کباب پز و باربیکیو نگه دارید. هیچ وقت برای خاموش کردن آتش روغنی از آب استفاده نکنید. 9. مراقبت و نگهداری مواد غذایی

9. مراقبت و نگهداری مواد غذایی

در دماهای گرم میکروب ها در هر ماده غذایی آلوده می توانند شکوفا شوند. پزشکان اعتقاد دارند مواد پروتئینی و لبنی که مدت زیادی در خارج از یخچال و در فضای باز باشند می تواند باعث تجمع میکروب ها و تولید باکتری و فساد آنها شود. بهترین راه در مورد روش تهیه غذا ، گرم نگه داشتن غذاهای گرم و سرد بودن غذاهای سرد است. به طور خاص ، غذاهای سرد باید زیر دمای 40 درجه باقی بمانند ، و غذاهای گرم باید بالاتر از دمای 140 درجه باقی بمانند. محیط با دمای 40 تا 140 درجه چیزی است که از آن به عنوان منطقه خطر یاد می کنیم. این محدوده دمایی است که باکتری ها می توانند رشد کنند. دستان خود را بشویید

10. دستان خود را بشویید

در مهمانی های خارج از منزل ، افراد ممکن است در داخل و خارج از استخر در حال دویدن باشند ، بازی هایی را انجام ی دهند که نیاز به لمس اشیاء مختلف است و دست زدن آنها به غذا و مواد غذایی می تواند خطراتی داشته باشد. مهم است که میزبان هنگام تهیه و سرو غذا دست های خود را به درستی بشوید ، همچنین مهمان ها می توانند با شستن دست خود را از انتقال میکروب ها محافظت کنند.

با دنبال کردن این نکات می‌توانید امنیت خود و خانواده‌تان را تضمین کنید و از نوش‌جان کردن کباب لذت ببرید.   بیشتر بخوانید :  
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این وب سایت مطلق به باربیکیو و شومینه تی بی تی می باشد